close
10ca

Bardzo często tworząc grafikę w blenderze, chcemy przyspieszyć naszą pracę. Doskonałym pomysłem w takich wypadkach jest sięgnięcie po addony. Przedstawię tutaj listę 12 w pełni darmowych wtyczek, które mogą okazać się dla ciebie wyjątkowo pomocne. Część z nich jest już wbudowana w program i wystarczy aktywować je w panelu ustawień.

1. Archmesh(wbudowany)

Jeśli tworzysz architekturę, ten addon moze okazać się niezbędny. Pozwala w bardzo łatwy sposób tworzyć pomieszczenia i całe budynki, razem z drzwiami/oknami — które możesz w każdej chwili przemieszczać. Oprócz tego wtyczka posiada sporo wbudowanych generatorów, do obiektów znajdujących się w pomieszczeniach i poza nimi (meble, ozdoby, schody).

2. EasyFX

Bardzo przydatna wtyczka przyspieszająca postprodukcje. Dzięki niej możesz w bardzo szybki sposób obrobić wyrenderowany obraz. Pozwala dodawać takie efekty jak rozmycia, flary, ustawić jasność/kontrast itp.

3.Plancher

Stworzenie ładnie wyglądającej podłogi wymaga sporo pracy — ten Addon powinien przyspieszyć proces. Warto używać, kiedy chcemy zrobić ciekawie wyglądającą posadzkę.

4. Screancast Keys

Mały dodatek, który pozwala wyświetlać używane przez nas skróty klawiszowe na ekranie.

5. Measurement tools (wbudowany)

Bardzo pomocna wtyczka, gdy chcemy sprawdzić odległości między dwoma punktami. Dzięki niej mierzenie odległości stanie się dużo prostsze.

6. Images As Plane (wbudowany)

Narzędzie to pozwala w prosty sposób dodać płaski obraz do naszej sceny. Znacząco przyspiesza pracę, kiedy chcemy dodać dodatkowe elementy tła.

7. IvyGen (wbudowany)

Wtyczka pozwala w bardzo prosty sposób dodać rośliny obrastające obiekty na scenie.

8. Add mesh extra objects (wbudowany)

Czasami czujemy potrzebę posiadania większych ilości podstawowych obiektów — ten addon ją spełnia.

9. ANT Landscape (wbudowany)

Wtyczka ułatwiająca tworzone terenów pod krajobrazy. Bardzo pomocna kiedy nie chcemy ich ręcznie rzeźbić.

Addon, który bardzo przyspiesza dodawanie obiektów do sceny. Warto korzystać, ponieważ często ratuje nas z sytuacji, gdy wszystko musimy ustawiać ręcznie.

11.Animation Nodes Showreel

Świetny addon, znacząco przyspieszający i ułatwiający animowanie w blenderze.

12. Sure UVW Map

Wbudowane narzędzia do automatycznego rozkładania siatki UVW, bardzo często nie działają zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Warto w takich sytuacjach sięgnąć po tego addona.


A wy jakich wtyczek używacie? Zapraszam do dyskusji w komentarzach!

Tags : 3DBlendergrafika
Mateusz Feliks

The author Mateusz Feliks

Założyciel serwisu graphicway.pl. Pasjonat grafiki.

1 Comment

Leave a Response