close
Teoria

9 sposobów na ulepszenie kompozycji w Twojej pracy.

23

Kompozycja jest kluczem do sukcesu każdej pracy. Pokazuj odbiorcy to, na czym powinien się skoncentrować. W tym artykule przedstawię 9 sposobów na jej prawidłowe skonstruowanie.

1. Dobierz prawidłowo proporcje

Proporcje są kluczem do sukcesu. Dzięki stosowaniu odpowiednich reguł sprawisz, że praca będzie wydawała się ciekawsza. Poświęciłem temu zagadnieniu osobny wpis.

Czytaj: Jak prawidłowo dobierać proporcje w naszej pracy?

2. Balansuj ciężar

Jeśli po jednej stronie pracy zbyt wiele się dzieje w porównaniu do drugiej, to powinieneś pomyśleć o stworzeniu balansu. Jego brak może negatywnie wpływać na jakość twojej pracy.

3. Stwórz punkt skupienia

Jest to kolejny bardzo obszerny temat. Dzięki niemu odbiorca wie, na czym powinien się skoncentrować. Powinieneś pamiętać, by w całej pracy znajdował się tylko jeden taki punkt.

Czytaj: Jak stworzyć punkt skupienia w naszej pracy?

4. Stwórz wskazówki

Jeśli na naszej pracy znajdują się jakieś postacie, skieruj ich wzrok na jeden konkretny obiekt. Postaraj się stworzyć wskazówki, które będą pokazywały odbiorcy, na co powinien patrzeć. Dzięki temu praca będzie wydawała się znacznie ciekawsza, a wzrok odbiorcy będzie przez cały czas skontrowany na niej.

5. Uważaj z oświetleniem

 

Powinieneś być bardzo ostrożny ze zwiększaniem kontrastu i oświetlenia. Efekt, który w danej chwili może wydawać się ciekawy, w szerszym spojrzeniu może okazać się tragiczny. Działa to również w drugą stronę i zbyt ciemna praca też będzie nieatrakcyjna.

6. Nie pokazuj za wiele

Jeśli jesteś grafikiem 3D i stworzysz bardzo rozbudowaną scenę, nie staraj pokazać się wszystkiego na jednym ujęciu. Znacznie lepiej stworzyć kilka mniejszych prac pokazujących poszczególne fragmenty poprzedniej.

7. Uważaj na krawędzie

Powinieneś uważać, by ważne obiekty w Twojej pracy nie znajdowały się zbyt blisko krawędzi (albo nie wychodziły małym fragmentem poza nią). Jeśli tak się stanie, to prawdopodobnie uzyskasz bardzo nieatrakcyjny efekt.

8. Zadbaj o głębie

Każda praca powinna posiadać głębie.  Jeśli zapomnisz o stworzeniu kilku planów, na których będą znajdowały się różne elementy, to prawdopodobnie twoja praca będzie wydawała się płaska.

9. Dopracuj kolorystykę

Zawsze zwracaj uwagę na kolorystykę. Powinieneś uważać, by nie stała się zbyt uboga albo bogata. Poświeciłem temu zagadnieniu osobny artykuł.

Czytaj: Jak tworzyć interesujące kompozycje kolorystyczne?

Teraz już wiesz jak dopracować swoją kompozycję. Zapraszam do czytania kolejnych artykułów i dyskusji w komentarzach.

Tags : 2D3DgrafikakompozycjaSztuka
Mateusz Feliks

The author Mateusz Feliks

Założyciel serwisu graphicway.pl. Pasjonat grafiki.

Leave a Response