close
Teoria

Jak prawidłowo dobierać proporcje w naszej pracy?

8c

Dobre dobranie proporcji w naszej pracy sprawia, że twór staje się ciekawszy. Odpowiednie relacje między obiektami, potrafią bardzo często znacząco podnieść jakość tworzonego przez nas dzieła. Tyczy się to tak samo tworzenia ciekawych wizualizacji, czy projektowania stron internetowych. W tym artykule poznasz kilak z nich, dzięki czemu łatwiej będzie ci zagospodarować przestrzeń w twojej pracy.

Złota proporcja

Jest to bardzo popularny sposób dzielenia pracy, tak samo, jak ogarnięty ogromnymi mitami (to temat na osobny artykuł). Złota proporcja polega na tym, że stosunek między elementami musi wynosić 0.618 (w przybliżeniu). Jako przykład posłużę się poniższym obrazem. Prostokąt przylegający do kwadratu ma takie same proporcje jak większy prostokąt, czyli około 1:1,618. Możemy go w ten sposób dzielić w nieskończoność, tworząc coraz mniejsze prostokąty. Kiedy natomiast (tak jak w przykładzie) połączymy punkty znajdujące się na krawędziach. Zobaczymy złotą spiralę będącą również spiralą logarytmiczną Ciągu Fibonacciego. Użycie tej proporcji polega na tym, że tym głębiej w spiralę, tym w pracy więcej się dzieje.

Świetne zdjęcie Cezarego Wyszyńskiego (link do oryginału) wykorzystujące złotą proporcję. Jak możemy zauważyć, prawa cześć jest nieostra i prawie zupełnie pusta, a cała uwaga skupiona jest w miejscu, w którym spirala zaczyna się zwężać.

Zasada trzech (trójpodział)

Jest to bardzo ciekawa proporcja. Z pewnością przyjaźniejsza i wymagająca mniejszego liczenia niż powyższy przykład. Możemy używać jej w ten sposób, że dzielimy naszą pracę na dziewięć części, przecinając ją dwoma pionowymi, oraz dwoma poziomymi liniami. W miejscach przecięcia się tych linii ustawiamy obiekty, które mają być w centrum uwagi. Jest bardzo często spotykana w filmach podczas dialogów.

Kadr z filmu Gwiezdne Wojny — Przebudzenie Mocy. Przykład ten doskonale obrazuje dobre użycie trójpodziału. Jedyna ostra rzecz w kadrze to twarz czarnowłosego bohatera, która znajduję się na przecięciu linijni.

Podział na 3:4

Jest to bardzo przyjazna i łatwa w użyciu proporcja. Możemy ją zastosować w wielu projektach. Bardzo często jest błędnie mylona ze złotą proporcją (również bardzo często spotykaną w naturze). Niektórzy uważają, że jest to najlepsza ze wszystkich proporcji(efektowna i mało skomplikowana). Polega na podzieleniu naszej pracy trzema pionowymi oraz dwoma poziomymi liniami (lub odwrotnie). W miejscach przecięć się tych linii umieszczamy najistotniejsze dla nas elementy.

Świetna praca Daisan Art! Jak widzimy, wszystkie najbardziej przykuwające uwagę punkty w tej pracy, znajdują się na przecięciach linij (zamki oraz słońce). Oczywiście na bardzo wysoki poziom pracy, wpływa również kolorystyka. Zapraszam do artykułu, gdzie szerzej omawiam ten temat.

Symetria

Jedna z najprostszych proporcji w użyciu. Tworzymy oś symetrii, która odbija pionowo lub poziomo połowę naszej pracy. Doskonale sprawdza się kiedy chcemy pokazać podniosłość oraz siłę. Bardzo dobrze sprawdza się również  krajobrazach.

Na zdjęciu Tadź Mahal. Symetria jest bardzo często używana w projektach budynków rządowych oraz  sakralnych. Dzięki temu wydają się większe i bardziej majestatyczne.

Piramida

Bardzo ciekawa proporcja, świetnie działająca, kiedy chcemy coś bardzo mocno wystawić na ekspozycje. Bardzo często jest wykorzystywana w plakatach filmowych oraz innych pracach mających na celu pokazanie pojedynczego bohatera.

Plakat filmu Batman Początek doskonale prezentuje dobre użycie tej proporcji. Dzięki niej główny bohater jest bardzo dobrze wyeksponowany.

Zapraszam do komentowania i czytania kolejnych artykułów.

Tags : designgrafikakompozycjaPorady
Mateusz Feliks

The author Mateusz Feliks

Założyciel serwisu graphicway.pl. Pasjonat grafiki.

Leave a Response