close
agent237

Blender 2.79 w końcu jest dostępny! Co w nim zobaczymy? Zapraszam do dalszego czytania, gdzie przedstawiam najciekawsze nowości.

Filmic Color Managment

Domyślnie Blender Cycles miał bardzo mały zakres rozpiętości tonalnej. Dobrą praktyką było instalowanie rozszerzenia zwiększającego ten zakres. Nowa wersja ma je automatycznie wbudowane.

Denoising

Uzyskanie pracy pozbawionej ziarna wiązało się zazwyczaj z podnoszeniem samplingu do bardzo wysokich wartości oraz mocnego eksperymentowania z oświetleniem. Teraz pojawia się nowa zawartość redukująca szum. Warto jej używać, ponieważ daje olśniewające efekty.

Principled BSDF

Żeby cieszyć się z materiałów PBR, trzeba było niegdyś budować bardzo rozbudowane drzewka. Teraz to jest już przeszłość. Blender 2.79 daje nam Principled BSDF, który ułatwia prace nad materiałami. Zapraszam do zapoznania się z tym artykułem, gdzie dokładniej opisałem jego działanie.

Shadow Catcher

Zdarza się, że wykonując rendery produktowe chcemy uchwycić sam obiekt oraz jego cień — a następnie w postprodukcji dowolnie modyfikować kolor tła. Nowa zawartość to ułatwia. Dzięki niej możemy ustawić nasze obiekty tak — że w swoim miejscu pozostawiają transparentne wycięcia, w których renderują się tylko cienie oraz tło sceny.

W tym artykule możecie znaleźć wskazówki dotyczące użycia narzędzia Shadow Catcher.

Skalowanie Interfejsu

Możemy teraz w bardzo prosty sposób dopasować rozmiar interfejsu do rozdzielczości naszego monitora (pojawił się suwak). Opcja szczególnie przydatna dla użytkowników posiadających duże rozdzielczości.

Alembic

Jest to format plików, który od teraz możemy eksportować oraz importować do naszego programu.

Ulepszony Grease Pencil

Narzędzie do rysowania zostało mocno ulepszone i pojawiło się w nim sporo nowych opcji. Usprawniono również  korzystanie z jego interfejsu.


Oprócz wymienionych powyżej rzeczy, pojawia się również szereg innych usprawnień oraz masa nowych wbudowanych wtyczek.  Dokładną listę zmian i dodanych addonów możecie znaleźć na oficjalnej stronie.

Mateusz Feliks

The author Mateusz Feliks

Założyciel serwisu graphicway.pl. Pasjonat grafiki.

Leave a Response