close
1

Bardzo ważną częścią każdej pracy jest element, na którym odbiorca może skupić swój wzrok.  Jego brak skutkuje tym, że odbiorca będzie się czuł  zdezorientowany, a kompozycja sprawi wrażenie mało interesującej. W tym artykule przedstawię kilak sposobów na jego uzyskanie.

1. Wyróżniający kolor

Jedną z najprostszych metod jest nadanie naszemu elementowi wyróżniającej barwy. Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj zastosowanie uzupełniających się kolorów, gdzie jeden z nich będzie dominował nad drugim.

Czytaj: Jak tworzyć interesujące kompozycje kolorystyczne?

2. Rozmycie

Kolejną prostą metodą, jest rozmycie tła oraz elementów, które nie powinny skupiać uwagi. Tworzy to bardzo jasną hierarchię i daje do zrozumienia, co jest najważniejsze w danej pracy. Powinieneś tutaj również pamiętać o tym, by nie przesadzić z jego siłą. Nie zawsze chcesz uzyskać kolorową plamę, zamiast ciekawego tła.

3. Kontrast

Jeśli wszystko jest bardzo stonowane, skontrastowanie jednego elementu może gwałtownie ożywić scenę i przyciągnąć uwagę odbiorcy. Doskonałym przykładem w tym wypadku mogą być występy teatralne, gdzie aktor jest podkreślany mocnym promieniem światła.

4. Wyróżniające kształty

Kiedy całe scena znajduje się na lodowej pustyni, a na środku niej dodamy coś o kształcie drzewa, to możemy być pewni, że przyciągnie uwagę odbiorcy. Elementy, które teoretycznie nie pasują do otoczenia, doskonale kierują na siebie wzrok. Tak samo działają kształty przypominające ludzkie sylwetki oraz twarze (chyba że praca przedstawia tłum 🙂 ).

5. Rozmiar obiektu

Inną metodą stworzenia punktu skupienia, jest zmiana rozmiaru jednego z obiektów, lub przesunięcie go na pierwszy plan. Im  coś jest większe, tym bardziej przyciąga wzrok odbiorcy.

6. Wolna przestrzeń

Jeśli na naszej scenie bardzo dużo się dzieje, obiekt, dookoła którego znajduje się nieco wolnej przestrzeni, pokieruje na siebie wzrok. Doskonale obrazuje to poniższy przykład.

Powinieneś również pamiętać, aby obiekt, na którym odbiorca będzie skupiał swoją uwagę w pierwszej kolejności, znajdował się w odpowiednim miejscu. Temat ten opisałem w tym artykule. Nie zapominaj również o tym, że powyższe metody można ze sobą łączyć. Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Tags : grafikakompozycjaSztuka
Mateusz Feliks

The author Mateusz Feliks

Założyciel serwisu graphicway.pl. Pasjonat grafiki.

Leave a Response